Waluta

Jednostką monetarną w Chorwacji od roku 1991 jest 1 kuna (kn, międzynarodowy symbol bankowy HRK). Chorwacki nowy pieniądz otrzymał oryginalną i swojską nazwę kuna. Taka nazwa narodowej waluty jest nawiązaniem do tradycji sprzed wieków. W średniowieczu, kiedy dostępność pieniądza jako środka płatniczego była ograniczona, kunie futerko służyło do regulowania codziennych należności. Kuna wprowadzona została w miejsce jugosłowiańskiego dinara; przez jakiś czas proponowano nazwę korona chorwacka, lecz ta za bardzo kojarzyła się z okresem drugiej wojny światowej. Kuna dzieli się na 100 lipa, których w praktyce nie stosuje się, zaokrąglając rachunki. W obiegu są banknoty o nominale 5,10, 20, 50, 100, 200 i 500 kn; monety 1, 2, 5, 10, 20 i 50 lipa oraz 1, 2 i 5 kn.

Waluty obce można wymieniać we wszystkich bankach, a także w kantorach (mjenjaćnica), urzędach pocztowych, agencjach turystycznych i hotelach. W bankach oraz niektórych kantorach nie pobiera się prowizji od transakcji (w pozostałych miejscach wynosi ona ok. 1,5-3,5%). Czeki podróżne (euroczeki) można realizować jedynie w bankach - otrzymuje się za nie kuny. Przy każdym banku są bankomaty,z których można wypłacić kuny, używając kart: American Express, Eurocard, Mastercard, Diners Club, Visa.

Raczej nie opłaca się w Chorwacji płacić walutą obcą, np. euro lub dolarami, choć przy drobnych kwotach straty mogą być nieduże. Kurs liczony jest przez miejscową obsługę orientacyjnie, zawsze na jej korzyść. Odradza się przewożenie większych sum pieniędzy, chociaż warto mieć gotówkę na wszelki wypadek, zwłaszcza jeśli ktoś wybiera się w odleglejsze regiony kraju.

Waluta w Chorwacji
Waluta w Chorwacji
Powszechnie używany środek płatniczy w Chorwacji. Kurs chorwackiej Kuny jest raczej stabilny i od lat utrzymuje się na poziomie 1 HRK = 0,55 zł. Łatwo

Wykres przedstawia kurs PLN względem chorwackiej kuny z okresu ostatniego roku.


Kurs Euro względem chorwackiej kuny, z ostatniego roku


Kurs USD względem 1 chorwackiej KUNy, okres 1 roku.

Waluta na forum

  • Tomek
    Tomek

    Kiedyś opłacało się płacić tylko kartami, bo przelicznik był względnie dobry, jednak obecnie banki wpadły na pomysł że można na tym dobrze zarobić i nawet nie jesteśmy świadomi że nawet 5% każdej płatności mogło by nas mniej kosztować. Chodzi o przewalutowanie na walutę pośrednią. Tzn lokalną, w tym przypadku Kunę, bank przelicza na Euro, a następnie Euro na złotówki. Oczywiście oba kursy są co najmniej dla nas nieopłacalne. Rozwiązaniem jest tu rachunek walutowy lub tak popularny ostatnio kantor walutowy. Po dobrym dla nas kursie można sobie kupować waluty w kantorach internetowych, następnie płacić bezpośrednio tą walutą przez wydaną do tego rachunku kartą walutową. Np, zakładamy rachunek walutowy w Dolarach Amerykańskich, kupujemy dolary na aukcjach w kantorze internetowym, i będąc w Chorwacji płacimy za wszystko kartą wydaną do tego rachunku (walutowego) Visa bezpośrednio w USD, lub tą kartą wypłacamy gotówkę (Kuny) z bankomatu, przewalcowując tylko raz z dolara na kunę po kursie Visa. Cała filozofia to znaleźć taki rachunek walutowy z którego wypłacać można bez dodatkowych opłat pieniądze w Chorwacji z bankomatu. Ja osobiście polecam Kantor Aliorbank, rachunek walutowy w dolarach (USD) i darmowa karta Visa Elektron do tego rachunku - sprawdza się w Chorwacji najlepiej. Link do założenia rachunku bezpłatnego walutowego: https://kantor.aliorbank.pl/register/personal?recommendation=926ADU6XKJBK Szczerze polecam! pozdrawiam

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]