Przepisy drogowe

Przepisy drogowe w Chorwacji niczym zasadniczym nie różnią się od naszych. Obligatoryjne jest posiadanie trójkąta bezpieczeństwa, apteczki podróżnej oraz zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Znaki drogowe ostrzegawcze i zakazu malowane są nie na białym, lecz na żółtym tle. Należy pamiętać, że obilazak to objazd, zaś centar (lub centar grada) z czarnym zwojem na białym tle oznacza (jak łatwo się domyślić) wjazd do centrum miasta.

Do poruszania się samochodem po Chorwacji potrzebne jest prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz dowód ubezpieczenia samochodu. W warunkach deszczowych konieczne jest zmniejszenie prędkości i przystosowanie jazdy do warunków ruchu na trasie. Zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy radzimy jeździć z włączonymi światłami. Obowiązkowe jest: zapięcie pasów, posiadanie dwóch trójkątów ostrzegawczych, dwóch par okularów przeciwsłonecznych, apteczki podróżnej, linki holowniczej i kompletu zapasowych żarówek. Zawartość alkoholu we krwi nie może przekroczyć 0,5 promila. Wprowadzono obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania (w dzień i w nocy). Podczas jazdy nie należy korzystać z telefonów komórkowych.

Dokumenty prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu i dowód ubezpieczenia samochodu. Ograniczenia prędkości: W terenie zabudowanym 50 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych i drogach szybkiego ruchu 110 km/h, na autostradach 130 km/h, dla samochodów z przyczepami kempingowymi 80 km/h, dla autobusów i autobusów z małymi przyczepami 80 km/h. jazda z włączonymi światłami mijania obowiązuje zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy (0-24). Podczas prowadzenia samochodu nie wolno korzystać z telefonów komórkowych, jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa jest obowiązkowa. Kamizelka odblaskowa stanowi obowiązkowe wyposażenie samochodu.

Przepisy drogowe
Przepisy drogowe
W Chorwacji przepisy drogowe nie odbiegają znacząco od przepisów obowiązujących w Europie. Ograniczenie prędkości wynosi 50km/h w obrzarze zabudowanym, 90km/h poza oraz do 130km/h na

Dozwolona prędkość samochodów osobowych wynosi: w terenie zabudowanym 50 km/godz., poza nim 80 km/godz., na drogach szybkiego ruchu 100 km/godz., na autostradach 130 km/godz. (dla aut z przyczepą 80 km/godz.). Należy zachować szczególną ostrożność przy wyprzedzaniu (zabronione jest wyprzedzanie kolumn samochodów, zwłaszcza jadących za ciężarówką). Podobnie jak u nas, istnieje zwyczaj informowania o kontroli policyjnej za pomocą świateł (choć spotyka się to rzadziej)

Ograniczenia prędkości:
- 50 km/h w terenie zabudowanym
- 80 km/h poza terenem zabudowanym
- 100 km/h na drogach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu samochodowego
- 130 km/h na autostradach
- 80 km/h dla samochodów z przyczepami kempingowymi
- 80 km/h dla autobusów i autobusów z przyczepami.

Podstawowe obowiązki w razie wypadku samochodowego:
O wypadku najpierw należy zawiadomić policję. Zabezpieczyć miejsce wypadku i oznaczyć miejsce stawiając trójkąt ostrzegawczy, oraz podjąć wszelkie inne działania, które uniemożliwiłyby dalsze zagrożenie bezpieczeństwa. Zaczekać na policję. Informacje dotyczące ewentualnego postępowania prawnego, chorwackich firm ubezpieczeniowych, warsztatów naprawy samochodów oraz inne ważne informacje dotyczące wypadku można otrzymać od policjantów, którzy dokonali wizji lokalnej. W przypadku uszkodzenia pojazdu obowiązkowo należy zażądać od policjantów zaświadczenia o uszkodzeniu pojazdu, bez którego nie można przekroczyć granicy.

Parkingi są dobrze oznakowane za pomocą kwadratowego znaku przedstawiającego P na niebieskim tle. W wielu zabytkowych miastach miejsca parkingowe często znajdują się tuż obok strefy dla pieszych. Zwykle są całodobowe. Na poszczególnych parkingach nakładane są kary za parkowanie bez opłaty lub za przekroczenie czasu. Nielegalne parkowanie grozi grzywną.

Mandaty: jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa - od 100 kn, przekroczenie prędkości - przynajmniej 100-500 kn, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu - od 500 kn, jazda pod wpływem alkoholu - od 500 kn i zatrzymanie prawa jazdy, nieprawidłowe parkowanie i zatrzymywanie pojazdu - od 100 kn.

Przepisy drogowe na forum

  • Tomek
    Tomek

    Poruszanie się samochodem po chorwackim wybrzeżu (a tym bardziej po wyspach) wymaga od kierowcy dużego doświadczenia. Główną trasą jest Magistrala Adriatycka (Jadranska magistrala), łącząca miejscowości nadmorskie na ok. 600-kilometrowym odcinku Rijeka-Dubrownik. Jest kręta i zatłoczona, co wymusza powolne tempo. Nieustanna świadomość podróżowania między skalną ścianą a przepaścią powoduje szybkie zmęczenie, toteż trzeba pamiętać o robieniu przerw częściej niż na normalnych trasach. Jeszcze trudniejsze jest poruszanie się po znacznie węższych drogach niektórych wysp (np. Hvaru). Na dodatek miejscowi jeżdżą dosyć agresywnie; wyprzedzają w każdym możliwym miejscu, posuwają się metr za poprzednikiem i bardzo często ignorują wszelkie przepisy. Jazdę po Chorwacji bardzo ułatwiają autostrady. Ich sieć rośnie w błyskawicznym tempie, na co z lekką zazdrością patrzą polscy turyści. Ukończono już całą autostradę Zagrzeb-Gorićan, ważną dla wjeżdżających do Chorwacji od strony Węgier. Podobna sytuacja jest na odcinku z Zagrzebia do Rijeki. Istotna dla ruchu turystycznego jest autostrada Al z Zagrzebia do Splitu, która pozwoli ominąć Magistralę Adriatycką -ukończenie jej brakujących odcinków planuje się na czerwiec 2005. Następnie mają zostać zbudowane odcinki autostrady od granicy z Węgrami przez Osijek do granicy z Bośnią i Hercegowiną, z Rijeki do Żuta Lokva i ze Splitu do Ploće. Biorąc pod uwagę, że kolejne fragmenty oddawane są dosłownie z miesiąca na miesiąc, warto przed podróżą zajrzeć na stronę www.hak.hr i sprawdzić aktualną sytuację.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]