Geografia

Chorwacja to niewielkie państwo o powierzchni 56 538 km2 usytuowane na południu Europy nad morzem Adriatyckim. Kształtem przypomina nieco bumerang obejmujący nizinę Panońską, rozciągniętą pomiędzy Sawą, Drawą i Dunajem, oraz górzystą, centralną część Chorwacji do półwyspu Istria, i biegnie dalej na południe przez Dalmację, wzdłuż poszarpanego wybrzeża Adriatyku.

Największa turystyczna atrakcja Chorwacji to wybrzeże Adriatyku ciągnące się łącznie na blisko 6 tyś km długości, z czego 4058 km przypada na linię brzegową wysp. Tych ostatnich jest 1185 (67 zamieszkanych; największymi są Krk i Cres). Chorwackie wybrzeże jest długie i wąskie, ciągnienie się u stóp Gór Dynarskich, mając długość zaledwie 600 km w linii prostej. Rzeczywista jego długość wynosi 1778 km. Powodem tego jest pokaźna ilość zatok, lagun, cypli i półwyspów. Dodając do tego aż 4012 km wybrzeży należących do wysp, łączna długość wyniesie blisko 6 tyś km. Zdecydowana większość plaż leżących wzdłuż skalistego i poszarpanego wybrzeża Chorwacji jest kamienna, skalista a w ośrodkach wypoczynkowych często plaża jest wybetonowana dla wygody poszukujący słońca plażowiczów. Na skalistych częściach wybrzeża żyje wiele jeżowców, spotkać je można zwłaszcza na wyspach.

Na chorwackich plażach odpowiedniego obuwia jest niezbędne, gdyż nie ma tu zbyt wielu piaszczystych odcinków wybrzeża. Oficjalnie nie ma prywatnych plaż. Wokół adriatyckiego wybrzeża wyłania się z wody 1185 tektonicznych wysp i wysepek, z czego tylko 66 jest zamieszkałych. Największymi wyspami są: Cres, Krk, Losinj, Pag i Rab na północy; Dugi Otok leżący na środku dalmatyńskiego wybrzeża oraz Brać, Hvar, Korćula, Mijet i Vis na południu. Większość z nich ma wydłużony kształt, rozciągnięty na linii północ-południe, jest pozbawiona roślinności, a wysokie góry wyrastają na nich wprost z morza. Chorwackim wyspom nadbrzeżnym dorównują pięknem jedynie wyspy greckie.

Atrakcyjne położenie
Atrakcyjne położenie
Niezwykle atrakcyjne położenie Chorwacji, szeroki dostęp do morza Adriatyckiego, liczne wyspy, setki kilometrów plaż oraz niemal gwarantowana pogoda... to wszystko przyczynia się do sukcesu turystycznego.

Wody Morza Adriatyckiego (Jadran) są czyste, silnie zasolone i ciepłe (latem średnia temperatura na otwartym morzu wynosi 22-25°C). Średnia głębokość to 252 m, a powierzchnia -138 590 km'. Plaże wzdłuż wybrzeża Adriatyku są przede wszystkim żwirowe, kamieniste i skaliste, choć zdarzają się również piaszczyste (np. słynna plaża Zlatni rat na wyspie Brać).

Wzdłuż wybrzeża ciągną się Góry Dynarskie, w skład których wchodzą m.in. pasma: Górski Kotar, Kapela, Dinara z najwyższym szczytem Chorwacji - Dinarą (1831 m n.p.m.) i Velebit największy łańcuch górski w Chorwacji. W 1981 r. UNESCO uznało Velebit za światowy rezerwat biosfery. Góry Dynarskie to obszar krasowy, obfitujący w tysiące jaskiń, wywierzyska (również podmorskie), jeziora, polja, rzeki podziemne. Kras jest ubogi w wodę, a wypływające w górach rzeki - krótkie, o dużym spadku i gwałtownym nurcie. Najbardziej znane to Cetina oraz Krka tworząca piękne wodospady.

Po upadku federacji jugosłowiańskiej siedem z najładniejszych parków narodowych przypadło Chorwacji. Na nadbrzeżnych wyspach znajdują się trzy parki narodowe:
- Brioni w pobliżu Puli,
- Kornati niedaleko Zadaru i
- Mijet w okolicy Korćuli.

Narodowy Park Krk koło Szybenika i Park Narodowy Plitvice, leżący pomiędzy Zagrzebiem a Zadarem, słyną z przepięknych wodospadów. W Parku Narodowym Paklenica, niedaleko Zadaru, można zobaczyć niezwykły nadmorski wąwóz.

Geografia na forum

  • Brak rozmów na temat Geografia.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]