Protesty przeciwko skazaniu generałów za zbrodnie

Dwa tysiące osób protestowało na głównym placu w stolicy Chorwacji Zagrzebiu przeciwko skazaniu przez haski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii dwóch byłych chorwackich generałów Ante Gotoviny i Mladena Markacza.

Ante Gotovina
Ante Gotovina
Ante Gotovina

Ante Gotovina został skazany na 24, a Mladen Markacz na 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości dokonane na Serbach w 1995 roku. Natomiast trzeci oskarżony - były gen. Ivan Czermak został uniewinniony.

Na demonstracji w Zagrzebiu było wielu weteranów wojennych, którzy uważają, że generałowie są niewinni. Dla znacznej części Chorwatów są oni bohaterami walk o niepodległość kraju. Chorwaci nadal uważają, że kampania z roku 1995 była koniecznością.

Proces trzech generałów, który rozpoczął się 11 marca 2008 roku, ma związek z czystkami etnicznymi dokonywanymi na Serbach pod koniec wojny w 1995 r. w czasie operacji "Burza". Chorwacja odzyskała w jej wyniku swoje terytoria, na których zamieszkujący tam Serbowie proklamowali samozwańczą Republikę Serbskiej Krajiny.

tvn24.pl
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]