Ante Gotovina skazany za zbrodnie wojenne

Haski Trybunał do spraw wojennych na 24 lata więzienia skazał byłego chorwackiego generała Ante Gotovinę. Gotovina jest oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w trakcie operacji militarnych prowadzonych w roku 1995 przez siły chorwackie.

Ante Gotovina skazany
Ante Gotovina skazany
Ante Gotovina został skazany przez sąd za zbrodnie w czasie wojny.

Główną część akt oskarżenia zawierają fakty operacji "Burza", którą dowodził generał Gotovina, 324 Serbów zostało zabitych, a ok. 90 tys. wypędzonych. Zachowanie Gotoviny miało znaczący wpływ na wspólne działanie o charakterze przestępczym.

Trybunał wydał też wyroki w sprawach innych chorwackich dowódców.
Na 18 lat więzienia skazał byłego generała Mladena Markacza. Markacz oskarżony był o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w trakcie operacji militarnych prowadzonych w roku 1995 przez siły chorwackie.

Natomiast wyrok uniewinniający zapadł w sprawie byłego chorwackiego generała Ivana Czermaka. Czermak również był oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w czasie walk w 1995 r.

Odczytanie werdyktu było transmitowane na żywo na głównym placu w Zagrzebiu, gdzie zgromadziło się około tysiąca osób.

Gotovina ukrywał się od 2001 roku. Aresztowano go w grudniu 2005 r. na Wyspach Kanaryjskich. Czermak, były minister obrony w chorwackim rządzie, i Markacz, były dowódca sił specjalnych chorwackiej policji, stawili się dobrowolnie przed trybunałem w marcu 2004 r. Żaden z nich nie przyznawał się do winy.

Dla znacznej części Chorwatów generałowie są bohaterami walk o niepodległość kraju. Chorwaci nadal uważają, że kampania z roku 1995 była koniecznością.

tvn24.pl
  • Komentarze i opinie
  • Brak komentarzy na forum, możesz być pierwszą osobą rozpoczynającą temat
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]