Motovun

Droga do Motovun prowadzi przez pola i winnice. Na krótko przed wjazdem do miasta podziwiać można wspaniały widok na miejscowość i okolice. Malownicze średniowieczne miasteczko obronne, Motovun, wznosi się na samotnie stojącym stożkowatym wzgórzu, 277 m n.p.m. Już Ilirowie postanowili się tu osiedlić. Kiedy miejscowość dostała się pod panowanie Wenecji, została otoczona murami obronnymi, na których obecnie znajduje się droga spacerowa.

Stąd rozpościerają się jedyne w swoim rodzaju widoki. W pogodne dni można zobaczyć masyw Ućka. Gdy twierdzy groziło przepełnienie, ze względu na wzrastającą liczbę mieszkańców, przystąpiono do budowy przedmieścia i bramy miejskiej poza historycznym centrum po stronie południowo-zachodniej. W niej zachowały się fragmenty romańskie i gotyckie. Starsza i węższa brama wewnętrzna, na której znajduje się lew św. Marka, prowadzi do placu głównego, na którym mieści się stary kościół Sveti Stefan (św. Stefana). Powstał on w 1600 r. według projektu sławnego weneckiego architekta Andrea Palladio.

Wydaje się, że czas w miasteczku zatrzymał się, podobnie jak na zegarze romańskiej dzwonnicy, należącej do kościoła św. Stefana. Zegar zatrzymał się o 13.24, i jest to pora, o której goście hotelu Kaśtel w cieniu drzew rozkoszują się deserem. Mijając renesansową studnię dociera się do znajdującego się na murach obronnych chodnika ze strzelnicami. Stąd roztaczają się wspaniałe widoki na rzekę Mirna i okolicę.

Motovun
Motovun
Niewielka miejscowość położona dosłownie idealnie środkowej części półwyspu Istria w Chorwacji. Znajduje się tutaj najlepiej zachowany średniowieczny fort Istrii, który rozwinął się na szczycie stromego

Po drugiej stronie doliny Mirna znajdują się jeszcze resztki motovunskiego lasu, z którego pozyskiwano w przeszłości drewno dla Wenecji. Ścięte pnie drzew spławiane były rzeką Mirną do wybrzeża.

Las ten różni się od innych kompleksów leśnych w Istrii i na obszarach krasowych. Występuje tu dąb szypułkowy, który rośnie przede wszystkim na obrzeżach Alp. Drewno to służyło do budowy statków i budynków na palach w Wenecji. Lasu pozostało jeszcze około 10 km2, z czego 2,8 km znajduje się pod ścisłą ochroną. Lasy okalające Motovun słynne są z rzadkich i cennych trufli (Tuber magnatum). Zamiast świń do ich wyszukiwania używa się specjalnie szkolonych psów.

Panorama Motovun
Mury obronne w miejscowości Motovun dziś stanowią idealny punk widokowy. Rozpościera się stąd przepiękny widok na miasteczko i okoliczne żyzne ziemie półwyspu Istria.

Współrzędne geograficzne Motovun
Latitude: N 45° 20’ 09" (45.3359506), Longitude: E 13° 49’ 40" (13.8278605)

Motovun na forum

  • Justyna
    Justyna

    Część, wybieramy się z mężem do chorwacji w tym roku na wakacje, jednak mam mieszane uczucia ponieważ dowiedziałam się że tam powszechne jest opalanie się zupełnie nago, lub conajmniej bez górnej części stroju kąpielowego. Trochę się tym krępuje, ponieważ kiedyś sprobowalam zdjąć górę mojego stroju by opalenizna była jednolita, jednak wzbudzolo to taką sensację że czulam na sobie skupiony wzrok gapiów - było to w Niechorzu. Czytam tu że w Chorwacji są tradycję opalania się toples, czy jest to tam aż tak powszechne że większość kobiet jest jednak w stroju czy bez? Obawiam się by nie być ta jedyną, w dodatku z Polski która będzie się od inych wyróżniała. Ciekawą też jestem reakcji mojego męża, czy będzie się rozgladal wszędzie do okola czy jesnak skupi wzrok na mnie. Proszę o wasze obiektywne opinię i porady jak to jest tak naprawdę w Chorwacji z tym opalaniem.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]