Dugi Otok

Dugi Otok (Długa Wyspa) rozciąga się na przestrzeni 45 km, osiągając szerokość 4 km, a wysokość do 338 metrów. Osłania tym samym liczne wyspy leżące w pobliżu Zadaru i Biogradu przed kaprysami Adriatyku. Północna część wyspy odznacza się bogatą roślinnością. Są tam winnice, ogrody owocowe, szerokie łąki, na których widać pasące się stada owiec.

Dawniej wyspa należała do bogatych klasztorów. Od napadów tureckich datuje się stopniowe jej zasiedlanie. Na wyspie nie ma źródeł słodkiej wody i jest ona dostarczana tankowcami. Samochody należą do rzadkości. Do 1986 i nie było tu asfaltowej drogi. Skromnym ośrodkiem turystyki wodnej jest Bozava, leżąca nad częściowo zalesioną zatoką z niewielkimi plażami kamiennymi, żwirowymi i piaskowymi. Na północno-wschodnim cyplu rozciąga się (w odległości 1 km od wsi Solinę na południe) Sakartin - najpiękniejsza zatoka plażowa wyspy. Z plaży tej prowadzi deptak do pobliskiej miejscowości Veli Rat. W kierunku północno-zachodnim od Veli Rat wznosi się nad niewielkim lasem najwyższa latarnia Morza Adriatyckiego licząca 41 metrów.

Wieś rybacką Sali z około tysiącem mieszkańców można nazwać głównym miastem wyspy. Jej nazwa nawiązuje do średnio wiecznego sposobu pozyskiwania soli. Przy południowo-wschodnim cyplu, głęboko w wyspę wcina się zatoka Talasćica. Zalicza się ona do największych i najpiękniejszych zatok Morza Adriatyckiego. Licząca 10 km długości i od 1200 do 1800 m szerokości, daje schronienie statkom przed falami wzburzonego morza.

Najpiękniejsze miejsca wyspy Dugi Otok
Najpiękniejsze miejsca wyspy Dugi Otok
Zdjęcia z pobliża ujmują się zapierającym dech gamą kolorów, niebieskim horyzontem z tego właśnie jest znana. Nadzwyczajne fotki reprezentujące Dugi Otok oraz jego okoliczne tereny,

Na południowo-zachodnim cyplu, 5 minut od końca drogi dochodzi się do słonego jeziora Mir. Jest ono połączone z morzem formacjami wapiennymi. Łatwo zauważyć, że wraz z przypływem morza zmienia się także położenie lustra wody w jeziorze, z pewnym jednak opóźnieniem w czasie. Ponieważ jezioro ma zaledwie 10 m głębokości, temperatura wody jest przeciętnie wyższa o 6°C od temperatury wody w morzu. Strona południowo-zachodnia cypla posiada najwyższe stromizny, jakie można spotkać nad Morzem Adriatyckim.

Współrzędne geograficzne Dugi Otok
Latitude: N 43° 58’ 01" (43.9668619), Longitude: E 15° 05’ 27" (15.0908147)

Dugi Otok na forum

  • Brak rozmów na temat Dugi Otok.
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]