Basilica Eufrasiana

Najbardziej cenny zabytek kultury, unikalna w całej Chorwacji - Bazylika Eufrazjusza św. Eufrazjusza, z jej wspaniałymi mozaikami pochodzi z czasów Bizancjum. Do bazyliki dochodzi się wzdłuż głównej ulicy, rzymskiej Decumanus, w kierunku centrum miasta. Bazylika wznosi się po prawej stronie przy ulicy Sv. Eleuteria.

Wejście do Basiliki Eufrasiana
Wejście do Basiliki Eufrasiana
Jeden z największych zabytków Chorwacji, i największa atrakcja dla turystów w Porec na półwyspie Istria. Miłośnicy aktywnego zwiedzania z pewnością muszą zwiedzić miejsca takiej jak

Kompleks budynków wchodzących w skład bazyliki Eufrazjusza, zajmuje poczesne miejsce wśród zabytków sztuki okresu wczesnobizantyjskiego. Kiedy ówczesny biskup Eufrazjusz zlecił w VI wieku budowę bazyliki, w Poreću pracowali już mistrzowie z Konstantynopola i z pobliskiej Rawenny. Stworzyli dzieło sztuki architektonicznej, składające się z ośmiobocznego baptysterium, kwadratowego atrium, krypty, trójnawowej bazyliki i kaplicy. Obecny kościół stoi na fundamentach kilku budowli znajdujących się wcześniej w tym miejscu. Wewnątrz kościoła odsłonięto mozaiki posadzkowe, by móc pokazać owe fragmenty dawnych fundamentów.

Liczne zniszczenia, jakie miały miejsce w przeszłości, spowodowały utratę znacznej części dekoracji wewnętrznych. Także fasada zachodnia wiele straciła z dawnej ornamentyki. Ale nad portykiem, między oknami o łukowatym kształcie, można dostrzec zachowane oryginalne mozaiki przedstawiające świętych.

Z tyłu krypty o potrójnym łuku otwierają się skromne drzwi do trójnawowej bazyliki. Nawy oddzielone są dwoma rzędami marmurowych kolumn. Na uwagę zasługuje bogactwo korynckich i bizantyjskich kapiteli. Największe wrażenie sprawiają mozaiki w apsydzie. Prezbiterium oddzielone jest od nawy głównej balustradą z bogato rzeźbionymi płytami marmurowymi. Ołtarz wieńczy pięknie inkrustowane cyborium z XIII wieku. Na ścianie szczytowej znajduje się scena Zwiastowania, nad łukiem triumfalnym Chrystus siedzący na tronie, otoczony przez dwunastu Apostołów odzianych w długie białe szaty. Łuk romański ozdabia po każdej stronie sześć medalionów ze świętymi, a w środku widnieje wizerunek Baranka Bożego.

Wzrok zwiedzających przyciąga Matka Boska na tronie z Dzieciątkiem Jezus, otoczona świętymi (wizerunki miejscowych męczenników) i aniołami. Od lewej są przedstawieni św. Maur - patron miasta, biskup Eufrazjusz - fundator bazyliki z modelem kościoła w ręku i archidiakon Klaudiusz - brat Eufrazjusza. Za aniołami postępują trzej męczennicy. W środkowej części apsydy znajdują się sceny z życia Marii: Zwiastowanie i Nawiedzenie. Wdzięczny szczegół można dostrzec w scenie Nawiedzenia. Jedna ze służących odciąga zasłonę na bok, by być świadkiem tego niezwykłego wydarzenia. Dolna część apsydy ozdobiona jest wzorami geometrycznymi wykutymi w marmurze.

Mozaiki w apsydzie bazyliki Eufrazjusza odznaczają się różnorodnością kolorów, bogactwem odcieni oraz niezwykłym upodobaniem detalu. Późnym popołudniem zachodzące słońce oświetla utrzymane w złotym kolorze tło mozaiki wywołując niezapomniane wrażenie.


Umieszczona na ścisłych listach światowego dziedzictwa narodowego UNESCO, zabytkowa Bazylika Eufrazijeva w Porec to niewątpliwa atrakcja i punkt obowiązkowy podczas zwiedzania miasta.

Baptysterium pochodzi z V w. i jest jedną z budowli, która wyprzedziła powstanie bazyliki. W VI w. zostało przebudowane i powiększone. Obecnie stanowi ośmioboczną bryłę, w jej wnętrzu umieszczona jest chrzcielnica z ośmiobocznym zagłębieniem, w którym zanurzano przyjmujących chrzest. Trzeba wspomnieć, że do wczesnego Średniowiecza, chrztu udzielano tylko dorosłym. Ośmioboczną forma baptysterium jest nawiązaniem do symbolicznej liczby osiem. Oznacza ona powtórne narodzenie i nowy początek. Koniecznie trzeba wejść na dzwonnicę znajdującą się za baptysterium. Wspaniały widok na miasto i okolicę wynagrodzi wysiłek!

 • Komentarze i opinie
 • Tomek
  Tomek

  Byliśmy i zwiedzaliśmy kilkukrotnie. sam Porec jest na tyle interesującym miejscem w Chorwacji że byliśmy tam chyba z 6 razy. pierwsze dwa wyjazdy były całkowicie celowe i zamierzone. Pozostałe to wynik planowania podróży - tj zawsze gdy wracamy już po odbytym urlopie zatrzymujemy się w Poreciu na kilka dni odpocząć i przygotować się do podróży do Polski. Każdego roku zwiedzamy więc Porec testujemy nowe wycieczki statkami z mariny znajdującej się w centrum miasta, oraz zwiedzamy i oglądamy zwiedzone i dobrze znane nam już zabytki. Każdego roku udajemy się właśnie na ulicę Eufrazijeva podziwiamy Bazylikę Eufrazjusza oraz wspinamy się na dzwonnicę podziwiając panoramę miasta. Wstęp do bazyliki jest za darmo (jak do większości budynków sakralnych w Chorwacji - wymagany jest jednak odpowiedni strój!) wstęp na wieżę (dzwonnicę) widokową jest płatny (jakieś 20 kun).

  Ulica Eufrazijeva w centrum starego miasta porec
  Ulica Eufrazijeva w centrum starego miasta porec
  1 kwietnia 2016
 • Waldek
  Waldek

  Obok bazyliki stoi pałac biskupi z VI wieku, wielokrotnie przebudowywany, z cennym portalem z 1464 roku - też warto zwiedzić :)

  1 kwietnia 2016
Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]