Naturyzm

Chorwacja, jeden z krajów ulubionych przez naturystów, jak co roku zaprasza na naturystyczny wypoczynek. Ten górzysty, ciepły region Europy ze wspaniałymi plażami, setkami wysp, zatoczek, palm, chorwackiego wina i rakij już teraz czeka na nasz przyjazd. Kilka biur podróży przygotowuje co roku specjalne oferty wypoczynku dla opalających się nago. Plaże tylko dla nudystów noszą nazwę FKK. Przy wejściu na FKK często jest budka, gdzie pilnowany jest zakaz wstępu w ubraniach. Jednak naturystów można spotkać także poza FKK, często nawet w dość zatłoczonych miejscach. Nikogo to nie dziwi i nikt się nie oburza. Powszechnie praktykowanym zwyczajem jest opalanie się pań bez górnej części kostiumu.

Jeśli odważymy się pozbyć również dolnej części stroku kąpielowego, wystarczy zorientować się za oznaczeniem FKK - bo w ten właśnie sposób oznaczane są plaże dla naturystów w Chorwacji. Najczęściej plaże te są odgrodzone w naturalny sposób od plaży dla tekstylnych, znajdują się za skałą lub w lagunie lub zatoczce. Zwykle gdy na plażach dla tekstylnych panuje niemiłosierny ścisk, na plaży FKK cieszyć się możemy większą swobodą.

Przygodę z naturyzmem, czyli opalaniem się ciesząc się z całkowitego połączenia z łonem natury najlepiej zacząć na małej ustronnej plaży. Chorwacja jest idealna ponieważ jej klimat i charakterystyka plaż sprawdzają się idealnie. Większość plaż w Chorwacji posiada bardzo nieregularne linie brzegowe, bardzo często skaliste co gwarantuje poczucie swobody i intymności zwłaszcza dla początkujących naturystów.

Swoboda i równomierna opalenizna
Swoboda i równomierna opalenizna
Coraz więcej turystów decyduje się na ten rodzaj wypoczynku na łonie natury. W Chorwacji od dziesiątków lat istnieją plaże i całe ośrodki na których można

W Chorwacji nie ma wydzielonych do pływania stref, gwiżdżących ratowników, czerwonych flag, kart pływackich. Każdy na plaży robi to, co chce i na własną odpowiedzialność. Generalnie Chorwacja jest idealnym krajem dla lubiących pływać, woda jest ciepła (w sezonie ok. 23°C - 29°C) i bardzo czysta.

Dla początkujących polecić należy ośrodki i campingi na których znajdują się dwie plaże wtedy sami w zależności od naszego nastroju możemy zdecydować na którą plaże się udamy. Wiele campingów lub plaż hotelowych posiada w naturalny sposób oddzieloną plażę dla naturystów do której dostęp ograniczony jest dużymi skałami. Jeśli początki opalania się nago mamy już dawno za sobą, bardzo dobrą ofertę posiadają specjalne ośrodki dla naturystów. np. Naturist Center Ulika w miejscowości Porec. Jest to bardzo duży ośrodek przeznaczony w całości dla naturystów. Na terenie ośrodka znajduje się basen sklep, kilka restauracji, piekarnia, pralnia, kioski, ... to prawdziwe miasteczko naturystyczne - gdzie spokojnie można spędzić kilka tygodni bez potrzeby ubierania się.

Po długich konsultacjach społecznych, nie wejdzie jednak w życie rygorystyczne zarządzenie, zabraniające całkowitej nagości czy też jedzenia na plażach. Minister wycofał je pod presją opinii publicznej, a jednocześnie zwolnił swą zastępczynię, która je opracowała.

Minister nauki, oświaty i sportu Dragan Primorac powiedział, że zarządzenie, które sam podpisał i które miało wejść w życie zostało wycofane, a jego autorka - wiceminister Romana Caput Jogunica - odwołana ze stanowiska.

Naturyzm na forum

  • Aneta I Romek
    Aneta I Romek

    Witam nasze wakacje w Chorwacji i spędzamy od co najmniej 10 lat. I z perspektywy czasu mogę śmiało powiedzieć wam że w zasadzie to właśnie możliwość swobodnego opalania się ciągnie nas tak do Chorwacji. Rozważaliśmy możliwości wyjazdu na wakacje choćby do Bułgarii Francji czy Hiszpani. Ale brak pewności tak swobodnego podejścia do tematu FKK jak nad Adriatykiem skutecznie zniechęca nas do realizacji planu wyjazdu gdzie indziej niż właśnie do Chorwacji. Początkowo wiadomo jak wszyscy byliśmy niezbyt chętnie do tego nastawieni. Jednak teraz z perspektywy czasu i doświadczenia jakie zdobyliśmy podczas tych wieloletnich wyjazdów do Chorwacji szczerze powiem wam że widzę w tym same zalety. Nie wspomnę już o samym pakowaniu się w bo to jest chyba największa zaleta że spędzając w wakacje na kempingu fkk spakować trzeba naprawdę niewiele rzeczy. Pierwsze lata to wyjazdy tylko we dwójkę. W kolejnych latach pojawiło się dziecko które nieodłącznie zawsze towarzyszy nam w wakacyjnych w wyprawach. Ani razu nie mieliśmy z tym żadnych problemów. Wszelkie ewentualne obawy o zachowanie okazywały się zupełnie nieuzasadnione. Na kempingach czy plażach panuje naprawdę swobodna atmosfera. Przebywanie wśród tylu ludzi sprawia że czujemy się zupełnie anonimowi. Niewątpliwą zaletą również takich kempingów jest swego rodzaju naturalna selekcja przebywających tam ludzi. Nie ma tu hałaśliwych studentów czy innych przypadkowych gości. Ludzie są sobie mili i życzliwi. Jakby na to nie patrzeć zaletą jest również brak lub naprawdę niewielka ilość rodaków. A na tym podczas wakacyjnych wyjazdów Zależy nam równie bardzo by możliwie jak najbardziej odpocząć nawet od towarzystwa z którym na co dzień mamy do czynienia. Nie wyobrażam sobie obecnie wyjechać na urlop i spędzić go tapety z innym kempingu. Powiem więcej że podczas ubiegłorocznego urlopu postanowiliśmy kilka dni spędzić zwiedzając Dubrownik. W tamtym regionie Chorwacji jak wiadomo nie występują typowe campingi fkk. Spędzając tych kilka dni na lokalnym tradycyjnym kampingu w okolicy Dubrownika czuliśmy naprawdę dyskomfort. Każdorazowe przebieranie się wymagało zamykania się w namiocie Od czego skutecznie od uczyliśmy się na wcześniejszym kampingu. Zresztą ciężko to wszystko wytłumaczyć i opisać trzeba tego po prostu spróbować. pozdrawiam i zachęcam.

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]