Naturyzm

Chorwacja, jeden z krajów ulubionych przez naturystów, jak co roku zaprasza na naturystyczny wypoczynek. Ten górzysty, ciepły region Europy ze wspaniałymi plażami, setkami wysp, zatoczek, palm, chorwackiego wina i rakij już teraz czeka na nasz przyjazd. Kilka biur podróży przygotowuje co roku specjalne oferty wypoczynku dla opalających się nago. Plaże tylko dla nudystów noszą nazwę FKK. Przy wejściu na FKK często jest budka, gdzie pilnowany jest zakaz wstępu w ubraniach. Jednak naturystów można spotkać także poza FKK, często nawet w dość zatłoczonych miejscach. Nikogo to nie dziwi i nikt się nie oburza. Powszechnie praktykowanym zwyczajem jest opalanie się pań bez górnej części kostiumu.

Jeśli odważymy się pozbyć również dolnej części stroku kąpielowego, wystarczy zorientować się za oznaczeniem FKK - bo w ten właśnie sposób oznaczane są plaże dla naturystów w Chorwacji. Najczęściej plaże te są odgrodzone w naturalny sposób od plaży dla tekstylnych, znajdują się za skałą lub w lagunie lub zatoczce. Zwykle gdy na plażach dla tekstylnych panuje niemiłosierny ścisk, na plaży FKK cieszyć się możemy większą swobodą.

Przygodę z naturyzmem, czyli opalaniem się ciesząc się z całkowitego połączenia z łonem natury najlepiej zacząć na małej ustronnej plaży. Chorwacja jest idealna ponieważ jej klimat i charakterystyka plaż sprawdzają się idealnie. Większość plaż w Chorwacji posiada bardzo nieregularne linie brzegowe, bardzo często skaliste co gwarantuje poczucie swobody i intymności zwłaszcza dla początkujących naturystów.

Swoboda i równomierna opalenizna
Swoboda i równomierna opalenizna
Coraz więcej turystów decyduje się na ten rodzaj wypoczynku na łonie natury. W Chorwacji od dziesiątków lat istnieją plaże i całe ośrodki na których można

W Chorwacji nie ma wydzielonych do pływania stref, gwiżdżących ratowników, czerwonych flag, kart pływackich. Każdy na plaży robi to, co chce i na własną odpowiedzialność. Generalnie Chorwacja jest idealnym krajem dla lubiących pływać, woda jest ciepła (w sezonie ok. 23°C - 29°C) i bardzo czysta.

Dla początkujących polecić należy ośrodki i campingi na których znajdują się dwie plaże wtedy sami w zależności od naszego nastroju możemy zdecydować na którą plaże się udamy. Wiele campingów lub plaż hotelowych posiada w naturalny sposób oddzieloną plażę dla naturystów do której dostęp ograniczony jest dużymi skałami. Jeśli początki opalania się nago mamy już dawno za sobą, bardzo dobrą ofertę posiadają specjalne ośrodki dla naturystów. np. Naturist Center Ulika w miejscowości Porec. Jest to bardzo duży ośrodek przeznaczony w całości dla naturystów. Na terenie ośrodka znajduje się basen sklep, kilka restauracji, piekarnia, pralnia, kioski, ... to prawdziwe miasteczko naturystyczne - gdzie spokojnie można spędzić kilka tygodni bez potrzeby ubierania się.

Po długich konsultacjach społecznych, nie wejdzie jednak w życie rygorystyczne zarządzenie, zabraniające całkowitej nagości czy też jedzenia na plażach. Minister wycofał je pod presją opinii publicznej, a jednocześnie zwolnił swą zastępczynię, która je opracowała.

Minister nauki, oświaty i sportu Dragan Primorac powiedział, że zarządzenie, które sam podpisał i które miało wejść w życie zostało wycofane, a jego autorka - wiceminister Romana Caput Jogunica - odwołana ze stanowiska.

Naturyzm na forum

  • Sebastian
    Sebastian

    Słuchaj, myślę że zupełnie niepotrzebnie stresujesz się za wczasu. Faktycznie w Chorwacji bardzo popularne jest opalanie się kobiet bez górnej części stroju i to jest zupełnie normalne. Opalaja się tak zarówno młode jak i kobiety w podeszłym wieku, mamy babcie. i naprawdę nikt tu z tego nie robi żadnego halo. Urlopy spędza tu wiele narodowości w tym włosi, niemcy, austryjacy. czyli bardzo tolerancyjna społeczność w której opalanie się toples nie wzbudza sensacji. Opowiem jak to było w naszym przypadku. Z żoną spedzajac wakacje w chorwacji całkiem spontanicznie żona zrezygnowała z opalania się w stroju na rzecz pięknej jednolitej opalenizny bez pasków i placków na ciele. Mało tego w Chorwacji jest wiele plaż na których opałac się można zupełnie bez stroju, zarówno kobiety jak i mężczyźni rozbieraja się tam i opalaja całkowicie nago i na prawdę nikt z tego nie robi sensacji a takie przebywanie na łonie natury wielu ludzi sobie chwali. Zresztą w Chorwacji panują takie upały w sezonie że rozebranie się daje naprawdę wielką frajde i przyjemność i następuje zupełnie naturalnie i spontanicznie. Dla kogoś kto urlop spędza w kraju i nigdy nie wyjechał za granicę pewnie jest to nie do pojęcia, ale to tylko dowodzi w jakim zascianku mieszkamy. pozdrawiam i życzę udanych wakacji bez stresu i stroju kąpielowego :)

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. [ok]